top of page

Nowenna do Matki Bożej Ludźmierskiej

  • Zdjęcie autora: W kiyrpcach ku niebu
    W kiyrpcach ku niebu
  • 8 lut 2021
  • 19 minut(y) czytania

Słowo nowenna pochodzi od łacińskiego wyrazu „novem”, który oznacza liczbę dziewięć. W wielu tradycjach pobożnościowych przyjęło się, iż tyle właśnie dni powinna trwać owocna modlitwa podejmowana w obranych intencjach, obejmująca nie tylko potrzeby własne, ale i sprawy całego Kościoła oraz świata. Idea ta przyświeca nowennie ludźmierskiej. W czasie jej odmawiania, w ciągu kolejnych dni, intencji osobistej towarzyszą wielorakie sprawy ofiarowane Bogu przez wstawiennictwo Maryi Królowej Podhala. Taka formuła modlitwy szeroko otwiera serca i chroni przed ciasnym egoizmem, w myśl zasady, iż ten kto o innych pamięta przed Bogiem, sam zostaje hojnie obdarowany.




 

Panie Jezu Chryste, Ty jesteś radością świętych, chlubą Aniołów, pokarmem pielgrzymów, nadzieją słabych. Ciebie kochała najpiękniej i najdoskonalej adorowała Twoja Matka, Maryja. Ona jest naszą Nauczycielką i także naszą Matką. Wraz z Nią idziemy do Ciebie. Ją prosimy w tej nowennie, by modliła się za nas, by przedstawiała Ci nasze intencje. Wierzymy, że każda modlitwa, którą kierujemy do Niej, przemienia się w prawdziwą Jej modlitwę za nas, skierowaną do Ciebie. Pomnóż naszą wiarę, aby dzięki niej nasza modlitwa była bardziej skuteczna. Dziś prosimy Cię we wszystkich przedstawionych intencjach, oraz tych które nosimy w sercu.


Modlitwa:

Najświętsza Dziewico w znaku Figury w Sanktuarium całego Podhala, stałaś się o Najświętsza Panno jeszcze bardziej naszą Siostrą i Matką – tak bardzo, że pozwalasz, aby Cię nazywano: Ludźmierska, Góralska, Podhalańska Gaździna, Królowa Górali Polskich. Przyjmij więc w języku naszych serc, naszych myśli, przez nasze uczucia wyrażone pozdrowienie:


Wezwania:

Wspólnie powtarzamy – Bądź pozdrowiona!

  • Matko Ludźmierska, Gaździno Podhala,

  • Królująca od wieków w Ludźmierzu,

  • W ludźmierskim „Nazarecie” oczekująca na wszystkich zagubionych na drogach życia,

  • Opiekunko wdów i sierot,

  • Spiesząca z pomocą chorym i cierpiącym,

  • Ratowniczko tonących w grzechach i nałogach,

  • Podająca nam swego Syna z uśmiechem matki,

  • Trzymająca w ręku berło jako znak Bożej woli,

  • Gromadząca w Ludźmierzu pod swoim berłem żarliwych apostołów moralnego odrodzenia Podhala i całej Polski,

  • Pielgrzymowaniem Chrystusowego Zastępcy dwukrotnie nawiedzana,

  • Modlitwą Różańcową przez Jana Pawła II na rzecz całego Kościoła Powszechnego szczególnie uczczona,

  • Ozdobiona koroną modlitw kochających Cię wiernych,

  • Ozdobiona koralami miłości wszystkich kobiet naszej ziemi,

  • Obdarzająca uśmiechem i ufnością swoje dzieci,

  • Królowo i Pani tej pięknej, choć trudnej ziemi,

  • Gaździno i Matko gromadząca swoje dzieci po całym świecie.

Rozważanie:

O Maryjo niebios Królowo, Ty z tronu wiecznej chwały spoglądasz na swoje dzieci i nieustannie spieszysz im z pomocą. Przychodzimy dziś do Ciebie, Matko Boża Ludźmierska, byś nas przygarnęła do Twego matczynego Serca, jak Dziecię Jezus, które trzymasz w swoich ramionach. On, nasz Zbawiciel, patrzy na krzyż. Na nim dopełnił dzieła odkupienia świata. Oddał swoje życie w ofierze, pokonał śmierć i wysłużył nam – Dar Ducha Świętego. Ty, o Maryjo, patrząc na nas z troską i miłością wskazujesz nam drogę życia słowami: „Uczyńcie co wam mówi Syn”. Uczysz nas słuchać i kochać Jezusa, wskazujesz jak przy Nim trwać także w cierpieniu. Pragniemy Cię naśladować całym naszym życiem, o Dziewico Niepokalana i Przewodniczko nasza na drogach wiary. Dziękujemy Ci, Matko, Gaździno i Królowo za Twoją macierzyńską opiekę nad nami i całym Kościołem Twojego Syna. Wypraszaj nam żywą wiarę, mocną nadzieję i gorącą miłość. Przyjmij o Maryjo, wszystkie nasze prośby i dziękczynienia, które z ufnością Ci przedstawiamy w chwili ciszy.


Modlitwa:

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywieni, do Ciebie przychodzimy, przed Tobą jako grzesznicy płaczący klękamy. O Matko Boża Królowo Podhala, Gaździno naszych serc i ognisk domowych, ufni w przyjęcie nas przez Twoje matczyne ramiona niesiemy do Ciebie nasze prośby. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami naszymi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj:

Prośby: Wspólnie powtarzamy – Błagamy Cię, Matko nasza Ludźmierska!

  • za Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, zakonników i siostry zakonne,

  • o wytrwanie przy Bogu w Kościele Świętym,

  • za naszą Ojczyznę i Podhale,

  • o rozwój prawdziwej miłości w sercach naszych,

  • za wszystkich żyjących i zmarłych Twoich czcicieli,

  • za wszystkich pielgrzymów nawiedzających ludźmierskie sanktuarium,

  • za żołnierzy strzegących pokoju,

  • za cierpiących i prześladowanych chrześcijan,

  • za chorych i strapionych,

  • za sieroty i opuszczonych,

  • za biednych i potrzebujących,

  • za błądzących, kuszonych i uwikłanych w nałogi,

  • …………….. aktualne intencje,

  • o wysłuchanie wszystkich intencji naszych.

Nasze uwielbienie i dziękczynienie, a także nasze prośby, chcemy na zakończenie nowenny wyrazić słowami modlitwy ufności:

Rozważanie:

Matko Boża Ludźmierska, nasza Matko i Królowo, troskliwa Gaździno powierzonego Ci ludu, którym jest Kościół Twojego Syna. Wsłuchani w Jego Ewangelię, przynosimy Ci naszą część i chwałę! Z najgłębszą wiarą i nadzieją polecamy Ci Ojca Świętego i wszystkie jego troski o Kościół. Miej w opiece naszych pasterzy i wypraszaj z naszej ziemi nowe powołania kapłańskie i zakonne. Swoim macierzyńskim wejrzeniem ogarnij wszystkie rodziny tej ziemi, aby fundamentem ich życia były: pokój, duch przebaczenia, wierność, miłość i odpowiedzialność za każde życie ludzkie. Niech wszyscy idą za głosem Kościoła w przestrzeganiu przykazań Bożych, w których jest jedyna droga do Ojca w niebie. Broń przed niewiarą, nałogami i ośmielaj nas, byśmy nie wstydzili się tak świętej katolickiej wiary, jak też naszych zwyczajów rodzinnych. Dobra Matko, bądź z nami nieustannie w każdy czas, a zwłaszcza w ostatnich chwilach ziemskiego życia. po którym przedstaw nas Bogu, który jest miłością w jedności Ojca i Syna i Ducha Świętego.

K. Dozwól nam chwalić Cię Matko Boża Ludźmierska. W. Uproś nam potrzebne łaski u Syna Swojego.

Modlitwa:

Módlmy się. Ojcze wszechmogący, Twój Syn dał nam Maryję, swoją Rodzicielkę, którą w sławnej Figurze czcimy, jako Matkę gotową nieustannie pomagać; † spraw, abyśmy gorliwie wypraszając Jej macierzyńską pomoc, * nieustannie doznawali owoców Twojego Odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

DZIEŃ PIERWSZY: MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ

I. Modlitwa za Kościół


ROZWAŻANIE:

„Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, z Maryją, Matką Jezusa, i z braćmi Jego” (Dz 1, 14) – taki opis początków Kościoła oczekującego na dar Ducha Świętego przedstawia nam św. Łukasz. W jego centrum znajdujemy Maryję, która jednoczy wokół siebie apostołów, uwalniających się z lęku po wydarzeniu Golgoty. To właśnie Ona staje się wzorem, duchową Matką młodej wspólnoty i nauczycielką modlitwy. Napełniona darem Ducha Świętego już w momencie zwiastowania, rozbudza teraz pośród pierwszych wierzących pragnienie uczestnictwa w Jego hojnym wylaniu na Kościół. Macierzyńska obecność Maryi stanowi doskonałe wsparcie w przygotowaniu na nadejście Pocieszyciela. Jej duchowa odwaga pomoże apostołom w mężnym rozpoczęciu dzieła ewangelizacji świata, w którym nowość Ewangelii Jezusa Chrystusa nierzadko będzie nie rozumiana, a często wręcz wyszydzana.

Współczesnym wieczernikiem modlitwy za Kościół jest również ludźmierskie sanktuarium – miejsce, do którego chętnie pielgrzymują różnorakie wspólnoty, w którym rodzą się nowe powołania. Zobowiązanie do trwania w tejże modlitwie wypływa przede wszystkim ze szczególnego związku sanktuarium z naszym Wielkim Rodakiem, pasterzem Kościoła powszechnego, następcą św. Piotra – św. Janem Pawłem II.

Karola Wojtyłę z sanktuarium ludźmierskim i Podhalem łączyły bliskie oraz długoletnie związki. Zrodziły się one jeszcze wcześniej niż Jego biskupia i kardynalska działalność w Krakowie. Jako biskup pomocniczy, Karol Wojtyła pełnił tu posługę duszpasterską, a będąc już metropolitą krakowskim, uczestniczył każdego roku (z wyjątkiem sierpniowego konklawe po śmierci papieża Pawła VI) w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Właściwie Jego staraniom zawdzięczamy koronację cudownej Figury w 1963 roku. Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II dwukrotnie oddał hołd Matce Bożej Ludźmierskiej. Najpierw uczynił to podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 roku w Nowym Targu, a następnie podczas niezapomnianego spotkania różańcowego w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 roku. Tak oto zwracał się wtedy do ludźmierskich parafian i pielgrzymów: „Wiem, że każdego dnia gromadzicie się tu, u stóp Maryi, Pani Ludźmierskiej, i w wielu innych miejscach, aby oddawać Jej opiece wszystkie sprawy Kościoła i Następcy św. Piotra, wszystkie sprawy, które Opatrzność Boża powierzyła jego trosce. (...) Dziękuję wam za to ogromne dzieło modlitwy. (...) Bardzo jej potrzebuję i nadal o nią proszę”. Przez cały pontyfikat, w prywatnej bibliotece papieskiej, znajdowała się kopia figurki Gaździny Podhala. W 2003 roku, z okazji 40. rocznicy koronacji, Jan Paweł II ofiarował sanktuarium swoją papieską piuskę, która umieszczona jest po prawej stronie cudownej figury.

„Człowiek jest drogą Kościoła” – pisał w swej pierwszej encyklice bł. Jan Paweł II (Redemptor Hominis 14). W czasach, gdy wielu z trudem odkrywa ten głęboki związek życia i wiary ze wspólnotą, zechciejmy na nowo zachwycić się Kościołem jako naszym domem. Prośmy o umocnienie naszej wiary w Kościół – Ciało Chrystusa. Pamiętajmy, iż każdy z nas staje się odpowiedzialny za to, aby w czasach zamętu własnym życiem ukazywać blask prawdy Ewangelii i w wyraźny sposób stawać po stronie wypróbowanych wartości, których nie wstydzili się nasi dziadowie i ojcowie.

Wspierajmy modlitwą wszystkich powołanych do szczególnej służby w Kościele: kolejnych następców św. Piotra, biskupów, prezbiterów, diakonów, osoby konsekrowane. Niech ich wszystkich oraz cały Kościół święty chroni Ludźmierska Pani.


WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i pierwszego dnia nowenny proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • za Ojcem świętym, biskupami, kapłanami i diakonami -Oręduj Ludźmierska Królowo

  • za misjonarzami i misjonarkami,

  • za prześladowanymi z powodu wiary,

  • za podejmującymi starania o powrót do jedności Kościoła,

  • za wspólnotami, ruchami oraz stowarzyszeniami, które podejmują się dzieł modlitwy, ewangelizacji i miłosierdzia,

  • za poszukującymi swego powołania i miejsca w Kościele,

  • za tymi, którzy porzucili Kościół święty, ulegając zwątpieniu czy zgorszeniom,

  • w intencji własnej.

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się.

Boże, Twoja moc i dobroć sprawiły, że Najświętsza Dziewica, wspaniały owoc odkupienia, jaśnieje jako przeczysty obraz Kościoła † użycz łaski swojemu ludowi pielgrzymującemu na ziemi, aby w Nią wpatrzony, szedł wiernie za Chrystusem, aż dojdzie do pełni chwały, jaką z radością ogląda w Najświętszej Dziewicy Maryi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ DRUGI: MODLITWA O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE

II. Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne

ROZWAŻANIE:

„Oto Ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twojego słowa”. Odpowiedź, jakiej Maryja udzieliła posłanemu przez Boga Archaniołowi, trwa wciąż w Kościele, powołanym do niesienia światu Boga żywego. „Tak” Maryi odnawia się ciągle w „tak” świętych; zwłaszcza w „tak” męczenników, którzy zabici zostali z powodu Ewangelii. W szczególny sposób urzeczywistnia się ono również w życiu tych wszystkich, którzy odpowiadają na powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego. Ludźmierskie sanktuarium, zrządzeniem Bożej Opatrzności, jest szczególnym miejscem otrzymywania i rozkwitu łaski powołania. Radują się serca wiernych ilością i pięknem powołań kapłańskich oraz zakonnych, które rodziły się przed obliczem i pod troskliwym wejrzeniem Gaździny Podhala, a Kościół żyje każdego dnia nadzieją na kolejne... To w Ludźmierzu Maryja zechciała św. Janowi Pawłowi dać znak zapowiadający jego powołanie na Stolicę Piotrową. Gdy na zakończenie uroczystości koronacyjnej (15 VIII 1963) biskupi błogosławili wiernych ukoronowaną Figurą, tak ją przechylili, że z rąk Matki Bożej wypadło berło. Pochwycił je bp Karol Wojtyła. Wydarzenie to skomentował sługa Boży prymas Stefan Wyszyński mówiąc, że Matka Boża przekazuje krakowskiemu biskupowi swoją władzę. Prośmy, aby i dziś Ludźmierska Maryja, mistrzyni życia duchowego i wychowawczyni powołań kapłańskich, przez znaki i głos kierowany do dusz szczerze kochających Boga, zapraszała wielu do wkroczenia na drogę powołania duchownego. Błagajmy o to słowami modlitwy koronacyjnej ułożonej i wypowiedzianej przez św. Jana Pawła: „O Matko, błogosław kapłanom, daj im pomoc apostolską i wielkie umiłowanie Królestwa Bożego. Niech nie zabraknie nigdy powołań kapłańskich wśród nas. Niech rodziny zakonne męskie oraz żeńskie krzewią i rozwijają się wśród nas w duchu całkowitego oddania Twemu Synowi oraz na służbę swych braci”.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i drugiego dnia nowenny proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • wszystkich tych, których Bóg zechce powołać do kapłaństwa i zakonu -Polecamy Ci Gaździno Podhala

  • alumnów seminariów duchownych i kandydatów oraz kandydatki do życia zakonnego,

  • formatorów i wykładowców w nowicjatach oraz seminariach,

  • rodziny powołanych,

  • poszukujących swego powołania i miejsca w Kościele,

  • doświadczających kryzysów i zwątpienia na drodze realizacji Bożego wezwania,

  • wszystkich ludzi młodych, stojących przed wyborem drogi życia,

  • nas samych i wszystkie sprawy, z którymi przychodzimy,

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się. Boże, Ty wybrałeś na Matkę Zbawiciela Najświętszą Maryję Pannę, która ochotnym sercem przyjęła Twoją wolę; † spraw, aby wszyscy powołani do kapłaństwa i życia zakonnego, idąc za Jej przykładem, * oddawali na służbę Tobie całe swoje życie i w Tobie nieustannie pokładali swoją nadzieję. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ TRZECI: MODLITWA ZA OJCZYZNĘ I REGION

III. Modlitwa za Ojczyznę i Region

ROZWAŻANIE:

Dzieje narodu polskiego nierozerwalnie związane są z Maryją, w której kolejne pokolenia naszych rodaków upatrywały potężny znak pomocy i obrony. Również ludźmierskie sanktuarium wpisuje się w ten wielki nurt narodowej, katolickiej tradycji. Tutaj modlił się zapewne Adolf Przerwa-Tetmajer, dzierżawca Ludźmierza, który brał udział w przygotowaniach do powstania styczniowego. W czasie zaborów „Gazeta Podhalańska” nawoływała, by w każdym polskim domu znalazł się wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej. Piechota Strzelców Podhalańskich obrała sobie Maryję za patronkę i w 1938 roku ofiarowała Jej odznaki pułkowe. Dzisiaj tę wojskową tradycję kontynuuje 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, przypisująca Pani Ludźmierskiej ochronę w czasie misji w Iraku. Z odłamków wrogich pocisków powstał krzyż, który żołnierze ofiarowali w podzięce za ocalenie życia (15 VIII 2008). W ludźmierskim sanktuarium modlił się wielokrotnie ks. prof. Józef Tischner, wybitny filozof, kapelan Związku Podhalan i promotor małej podhalańskiej ojczyzny. Ludźmierskie sanktuarium jest też domem dla tych, którzy w poszukiwaniu pracy i chleba zmuszeni byli do opuszczenia ojczystych stron. Do nich to, w czasie pobytu w Nowym Targu, apelował św. Jan Paweł II: „Niech nie zapominają Ojczyzny, rodziny, Kościoła, modlitwy- wszystkiego, co stąd wynieśli. Bo chociaż musieli emigrować z braku dóbr materialnych, to przecież wynieśli stąd wielkie bogactwo i dziedzictwo duchowe. Niech pilnują, aby stawszy się materialnie bogatymi, duchowo nie zubożeli. Aby stawszy się Amerykanami, nie przestali być góralami”. Powierzajmy Matce Bożej dzieje i sprawy naszego narodu, tak w kraju, jak i na obczyźnie. Modlitwie zaś naszej niech towarzyszy przebudzenie sumienia, o które apelował przed laty św. Jan Paweł II, mówiąc: „Czas próby polskich sumień trwa! [...] Dzisiaj, kiedy zmagacie się o przyszły kształt życia społecznego, pamiętajcie, iż zależy on przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek - jakie będzie jego sumienie” (Skoczów 1995).

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i po raz trzeci proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • o pokój, pomyślność, ład i porządek w naszej Ojczyźnie, na Podhalu i we wszystkich regionach kraju -proś Boga Maryjo,

  • o ludzi sumienia i wartości ewangelicznych w naszym rządzie, parlamencie oraz władzach samorządowych,

  • o prawdę i rzetelność w środkach społecznego przekazu,

  • o bezpieczeństwo i ochronę dla polskich żołnierzy w pełnionych przez nich misjach,

  • o wierność Bogu i tradycji dla żyjących na emigracji,

  • o pracę dla bezrobotnych,

  • o pokój wieczny dla tych, którzy zginęli, pełniąc służbę Ojczyźnie,

  • o pokój i błogosławieństwo dla nas.

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się. Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę; † spraw łaskawie, aby za wstawiennictwem naszej Matki i Królowej * religia nieustannie cieszyła się wolnością, a Ojczyzna rozwijała się w dobrobycie i pokoju. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ CZWARTY: MODLITWA ZA RODZINY

IV. Modlitwa za rodziny

ROZWAŻANIE:

Na weselu w Kanie Galilejskiej, u początku nowej drogi życia młodych ludzi, czujne oko Maryi, kobiety i gospodyni dostrzegło brak wina. Natychmiast zwróciła się Ona do swego Syna, prosząc o Jego interwencję. Jak niegdyś w Kanie, tak i dziś, Maryja przyczynia się za kolejnymi pokoleniami młodych małżeństw, rodzin, dzieci i młodzieży. Zauważając troski, braki i kłopoty, wciąż kieruje przejmującą zachętę: Zróbcie wszystko, cokolwiek [Syn mój] wam powie (J 2,5).Ludźmierska bazylika i pobożność w niej kwitnąca, na wzór Kany Galilejskiej, to olbrzymi rozdział historii ludzkich dusz. Iluż małżonków ślubowało tu czy odnawiało sakramentalne przysięgi? Ile razy zanoszono prośby o pokój w rodzinie, o szczęśliwe zrodzenie potomstwa czy mądre wychowanie dzieci? Jak wielu ojców składało tu swe postanowienia, ileż niedocenianych matek żaliło się Najświętszej Panience? Jak wiele czystych, dziecięcych serc przyjmowało tu eucharystycznego Chrystusa? Tylko Ona sama zdołałaby to policzyć. Prośmy ją dzisiaj o miłość, wierność i ducha ofiarności w naszych rodzinach.Zechciejmy raz jeszcze przejąć się nauczaniem św. Jana Pawła II, który w czasie nowotarskiego spotkania tak oto przemawiał do rodzin: „Słusznie mówi się, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego. Jest podstawową ludzką wspólnotą. Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek. Więc życzę, ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna. I życzę, ażeby człowiek mógł się w pełni rozwijać w oparciu o nierozerwalną więź małżonków — rodziców, w klimacie rodziny, którego nic nie jest w stanie zastąpić. I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr”.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i kolejny już raz proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • małżeństwa żyjące łaską przyjętego sakramentu -polecaj Matko swemu Synowi,

  • rodziny budujące wspólnotę Domowego Kościoła

  • małżonków proszących o dar potomstwa

  • rodziców oczekujących potomstwa

  • kobiety i mężczyzn żyjących w związkach niesakramentalnych

  • dzieci pierwszokomunijne i młodzież bierzmowaną

  • dzieci porzucone i zaniedbane

  • nasze rodziny

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się.

Boże, zgodnie z Twoim przedziwnym postanowieniem w rodzinie przeczystej Maryi i św. Józefa znalazł miłość Jezus Chrystus, najpiękniejszy z synów ludzkich; † za wstawiennictwem chwalebnej Matki daj wszystkim rodzinom radość i pokój * oraz stale wspomagaj je mocą Twojej łaski. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ PIĄTY: MODLITWA ZA ZAGUBIONYCH, WĄTPIĄCYCH I POGRĄŻONYCH W GRZECHACH

V. Modlitwa za zagubionych, wątpiących i pogrążonych w grzechach


ROZWAŻANIE:

Królową Podhala czczono najpierw jako Patronkę zabłąkanych. Mówi o tym legenda, którą po raz pierwszy w literackiej postaci w 1884 roku przekazał Posłaniec Serca Jezusowego: „Kupiec jakiś handlujący winem węgierskim, z wdzięczności za uratowanie przez Matkę Najświętszą sprawił Jej figurę. W czasie podróży, zbłądziwszy z drogi prowadzącej przez torfowiska około Ludźmierza, ugrzązł i znalazł się w oczywistym niebezpieczeństwie śmierci. Upadając z głodu i znużenia, nie widząc znikąd ratunku wzywał pomocy Matki Bożej i Jej oddał się w opiekę przyrzekając, że jeśli z tego niebezpieczeństwa wyjdzie na cało, sprowadzi z dalekich stron figurkę Matki Bożej i złoży ją w kościele na pamiątkę wybawienia. Modlitwa jego została wysłuchana. Zauważył bowiem w ciemności światło świecące w oknach ludźmierskiej świątyni, w której cystersi odprawiali nocne modlitwy. Poszedł w kierunku światła i przy kościele znalazł ratunek i przystań”. Czasy, w których żyjemy, naznaczone są obecnością wielu naszych braci i sióstr, którzy zgubili drogę do Boga, pogrążyli się w wątpliwościach, a często nie szukają duchowego ratunku. Ojciec święty Benedykt XVI apelował do młodzieży zgromadzonej w Sydney: „Świat potrzebuje odnowy! W tak wielu naszych społeczeństwach wraz z dobrobytem materialnym powiększa się duchowa pustynia ― wewnętrzna pustka, nieokreślony lęk, cicha rozpacz. Ilu współczesnych ludzi wybudowało sobie popękane i puste cysterny (por. Jr 2, 13), rozpaczliwie szukając sensu ― tego ostatecznego, który może dać tylko miłość?” O tę odnowę prośmy dziś Matkę Bożą Ludźmierską. Jej Syn umarł na krzyżu, „aby wszystkie rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno” (por. J 11, 52). Niech Ona, wiernie trwająca pod krzyżem oręduje, aby krew Zbawiciela obmyła z grzechu jak najwięcej dusz ludzkich i stała się nadzieją wszystkich pokutujących.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i w piątym dniu nowenny błagam, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • o dar nawrócenia dla tonących w grzechach, -błagamy Cię ludźmierska Pani,

  • o dar wiary dla wątpiących i niewierzących,

  • o dar duchowego pocieszenia dla pogrążonych w smutku i depresji,

  • o dar właściwego rozeznania dla zagubionych na życiowych drogach,

  • o dar odkrycia prawdy i powrotu do Kościoła dla członków oraz ich ofiar,

  • o dar spowiedzi świętej dla tych, którzy ją zaniedbali,

  • o dar mądrości dla kierowników duchowych, spowiedników i terapeutów,

  • o dar wierności bogu dla nas samych

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się. Ojcze Wszechmogący, przyjmij łaskawie nasze modlitwy za wszystkie Twoje dzieci obciążone grzechami i wątpliwościami, za przyczyną Maryi Ucieczki Grzeszników, udziel im łaski nawrócenia i wiernego trwania przy Tobie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ SZÓSTY: MODLITWA ZA CHORYCH

VI. Modlitwa za chorych

ROZWAŻANIE:

Tuż po zwiastowaniu Maryja udaje się w drogę, aby wesprzeć będącą w podeszłym wieku Elżbietę (por. Łk 1,39). Choć przeżywa jeszcze niespodziewaną wizytę anielskiego posłańca i w swym dziewiczym łonie nosi już Boskie Dziecię, to jednak w mocy miłości podejmuje konkretne dzieło miłosiernej służby drugiemu człowiekowi.Maryja nie pozostaje nigdy obojętna na potrzeby swoich dzieci. Jako Uzdrowienie chorych spieszy z pomocą szczególnie tym wszystkim, których przygniata ciężar cierpienia. Akta wizytacyjne poświadczają, że już w XVII wieku do ludźmierskiego sanktuarium przybywali pielgrzymi z całego Podhala, Orawy, Spisza, Pienin i Gorców, składając wota i prosząc o wysłuchanie modlitw. W pierwszą niedzielę lipca oraz 11 lutego do Matki Bożej Ludźmierskiej pielgrzymują dzisiaj wszyscy ci, którzy pragną Jej opiece powierzyć swoje życie, smutki i cierpienia. Tu w Ludźmierzu otrzymują też lurdzkie błogosławieństwo i mogą przyjąć sakrament Namaszczenia Chorych. Współcześnie także księga wpisów odnotowuje łaski, za które wierni dziękują Królowej Podhala, wciąż ufając, że nie szczędzi Ona pomocy tym, którzy o nią proszą.Wśród wielu wyrazów wdzięczności znajdujemy takie oto świadectwo: „W dniu 13.04.1986 r. byłam tutaj u Ciebie Matko Boża Cudowna Ludźmierska z prośbą o zdrowe oczy dla mojej córki. Błogosławiący ks. biskup [Albin Małysiak] powiedział do dziecka nie wiedząc o mojej prośbie: «pokaż oczka» i je pobłogosławił. W trzy dni później poszłam do okulisty i okazało się, że dziecko ma zupełnie zdrowe oczy. Teraz Matko Boża dziękuję Ci za dar zdrowia córki, proszę o zdrowie dla syna Andrzeja i błogosławieństwo oraz zdrowie dla wszystkich w rodzinie. (M.W – Nowy Targ)”.Ludźmierski pielgrzym – św. Jan Paweł II tak oto nauczał: „Boski Odkupiciel pragnie dotrzeć do serca każdego cierpiącego człowieka poprzez serce swojej Najświętszej Matki (...). Chrystus przed swoją śmiercią powierza Maryi, zawsze Dziewicy, nowy rodzaj macierzyństwa — duchowego i powszechnego — wobec wszystkich ludzi, tak, by każdy w swym pielgrzymowaniu wiary mógł razem z Maryją trwać w ścisłym zjednoczeniu z Nim aż po Krzyż i by każde cierpienie, odrodzone mocą tego Krzyża, stawało się w słabości człowieka prawdziwą mocą Bożą” (Salvifici doloris 26). Prośmy, aby każdy ból i cierpienie przeżywane w łączności z Odkupicielem i Jego Matką zwyciężane były mocą ducha i przynosiły obfite owoce w dziele zbawienia dusz ludzkich.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i kolejny już raz proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • wszystkim chorym na całym świecie -wypraszaj łaski Ludźmierska Matko,

  • przebywającym w hospicjach i konającym,

  • mieszkańcom domów opieki,

  • osobom samotnym i opuszczonym,

  • przyjmującym sakrament Namaszczenia Chorych,

  • kapelanom szpitalnym, lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim podejmującym posługę miłosierdzia,

  • chorym z naszej rodziny i polecającym się naszej modlitwie

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się. Panie, nasz Boże, daj nam sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała † i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Zawsze Dziewicy * uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ SIÓDMY: MODLITWA ZA POGRĄŻONYCH W NAŁOGACH

VII. Modlitwa za pogrążonych w nałogach


ROZWAŻANIE:

W hymnie „Magnificat” Maryja chwali Boga słowami: „Wielbi dusza moja Pana (...). Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, a Jego imię jest święte. (...). Ujął się za swoim sługą Izraelem, pomny na swe miłosierdzie” (por. Łk 1, 46-55). Ta pieśń uwielbienia, dziękczynienia i wolności patronuje wielu naszym braciom i siostrom, którzy przez orędownictwo Maryi otrzymali od miłosiernego Boga łaskę potrzebną do umocnienia woli i zerwania z niszczącymi ich życie nałogami. W XIX wieku sanktuarium ludźmierskie stało się centrum ruchu trzeźwościowego na Podhalu. Ksiądz proboszcz Marcin Kasprowicz założył tutaj w 1884 roku „Bractwo Wstrzemięźliwości i Mierności (czyli umiarkowania)”. Jego inicjatywa, jak również ideały, którymi członkowie bractwa się kierowali, rozszerzyły się szybko na większość południowej Polski. Podobne ruchy ogarnęły Śląsk Cieszyński i Górny, całą Galicję i diecezję tarnowską. Działalność Bractwa dokumentuje oficjalna księga wpisów, do której jako pierwsi wpisali się pleban, organista i włościan. Do roku 1948 do Bractwa Wstrzemięźliwości i Mierności wpisało się 1786 członków. Aktualnie zobowiązania trzeźwościowe podejmuje każdego roku około stu osób. Polećmy Pani Ludźmierskiej dzieło trzeźwości na Podhalu i w całej Polsce. Uczyńmy to wraz z św. Janem Pawłem II, przypominając słowa, które wypowiedział w obecnym Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy Sanktuarium: „Są tu obecni kapłani i wierni świeccy, którzy od lat podejmują duszpasterstwo trzeźwości w tym regionie. Maryi, Pani Ludźmierskiej, zawierzam wasze dzieło. Modlę się, aby wypraszała dla was ducha męstwa, wytrwałości, a także wielkiej wrażliwości i delikatności wobec każdego człowieka”. Prośmy, aby uzależnieni, skruszywszy kajdany wszelkiej niewoli, mogli się radować pełną wolnością ducha. Błagajmy, aby nie dosięgła ich nigdy pokusa łatwej i szybkiej rezygnacji z raz obranej drogi wyzwolenia.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i po raz siódmy ośmielam się prosić, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • wyzwolenie z nałogu dla uzależnionych od alkoholu, narkomanii, internetu, hazardu i pornografii,-wyproś Matko Boża Ludźmierska,

  • wewnętrzną siłę, cierpliwą miłość i zdolność do przebaczenia dla rodzin uzależnionych,

  • mądrość oraz gorliwość w posłudze dla terapeutów i wszystkich spieszących z pomocą osobom zniewolonym,

  • opamiętanie i nawrócenie dla handlujących narkotykami oraz zabronionymi używkami,

  • wewnętrzne uzdrowienie oraz potrzebne łaski dla ofiar nadużyć i przemocy ze strony uzależnionych,

  • wolność od nałogów dla nas i naszych bliskich

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się. Boże, Ojcze miłosierdzia, Ty posłałeś na świat swojego Syna jako Odkupiciela ludzi, † spraw, za wstawiennictwem Maryi Matki Wyzwolenia, * aby pogrążeni w nałogach porzucili dawne nawyki i zdołali prowadzić nowe życie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ ÓSMY: MODLITWA ZA ŻYWYCH I ZMARŁYCH PIELGRZYMÓW LUDŹMIERSKICH

VIII. Modlitwa za żywych i zmarłych pielgrzymów Ludźmierskich


ROZWAŻANIE:

W 1897 roku, z inicjatywy ks. proboszcza Piotra Krawczyńskiego, założono w Ludźmierzu Bractwo Różańca Świętego. Dokładnie 100 lat później, w miejscu dzisiejszego ogrodu różańcowego, rzesze wiernych modliły się na różańcu z Janem Pawłem II. Ojciec święty przypominał wtedy, że rozwój bractwa jest wspaniałym świadectwem ludzi, którzy w tej prostej modlitwie znajdują niewyczerpane źródło życia duchowego. „Rozważając bowiem tajemnice różańcowe – mówił papież – patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma, przeżywamy je tak, jak Ona w swym matczynym sercu je przeżywała. Odmawiając różaniec rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona - radosna i bolejąca, i chwalebna, zawsze u boku Syna - jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw”. W ósmym dniu nowenny, medytując tajemnice życia i uwielbienie Maryi w chwale nieba, polecajmy wszystkich ludźmierskich pielgrzymów. Dla żywych wypraszajmy łaski potrzebne do dobrego i szczęśliwego życia; dla zmarłych prośmy o radość nieba. W sposób szczególny pamiętajmy o dobroczyńcach ludźmierskiego sanktuarium – o tych mieszkających w kraju, jak i zagranicą, a zwłaszcza pamiętajmy o Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej. Polecajmy Maryi w końcu również nas samych. Chrystus Pan przypomina nam: „kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mk 3,35). Niech pragnienie przynależności do rodziny Jezusa i Maryi, do rodziny różańcowej, nigdy w nas nie słabnie!

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i w ósmym dniu nowenny proszę, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.

PROŚBY:

  • za ludźmierskich duszpasterzy i parafian -módl się Ludźmierska Pani,

  • za dobrodziejów ludźmierskiego sanktuarium,

  • za wszystkich pielgrzymów z kraju i z zagranicy,

  • za parafie i wspólnoty kultu MB Ludźmierskiej rozsiane po całym świecie,

  • za wszystkich odprawiających tę nowennę,

  • za wszystkich zmarłych Twoich czcicieli,

  • za nas czcicieli i pielgrzymujących do Ciebie.

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się.

Boże, Ty ustanowiłeś swojego Syna bramą zbawienia i życia †, spraw, aby za wstawiennictwem Matki Bożej Ludźmierskiej, wszyscy czciciele i do Niej pielgrzymujący pozostawali wierni miłości Chrystusa *, a zmarłym została otwarta brama niebieskiej ojczyzny. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

DZIEŃ DZIEWIĄTY: MODLITWA DZIĘKCZYNNA Z PROŚBĄ O STAŁĄ OPIEKĘ NAD NAMI

IX. Modlitwa dziękczynna z prośbą o stałą opiekę nad nami.


ROZWAŻANIE:

„Zwycięstwo, jeżeli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję” – wołał sługa Boży kard. August Hlond. Triumf Maryi i Kościoła zapowiada już Apokalipsa św. Jana, w której czytamy: „Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). Ludźmierskim symbolem wiecznego królowania Bożej Rodzicielki są papieskie korony na Jej skroniach. W liście pasterskim do parafii rejonu Podhala, z września 1963 roku, biskup Karol Wojtyła pisał: „Tego skarbu, który w dniu 15 sierpnia otrzymał Ludźmierz, wszystkie parafie Podhala muszą wytrwale strzec. Nie tylko Proboszcz ludźmierski zobowiązał się do tego swoim ślubowaniem, ale wszyscy kapłani i wierni. A jakiż to skarb? – Ten skarb, moi drodzy, to nie tylko złota korona na skroniach Królowej Podhala, ale także Jej królestwo w duszach, w myślach, słowach i uczynkach, w małżeństwie, w życiu rodzinnym i wychowaniu dzieci, w obyczajach młodzieży, w pracy na polu, w warsztatach, biurach czy fabrykach – we wszystkim wreszcie, czego tknie człowiek wierzący i prawdziwy czciciel Maryi (…)”. Historyczny akt koronacji nie może pozostać jedynie sentymentalnym wspomnieniem! Niech zobowiązuje on nas do posłusznego pełnienia nakazów wiary. Niech Ludźmierz dalej staje się kolebką narodzin wielu pięknych tradycji i miejscem umacniania się głębokich wartości! Pozostając w stałej łączności duchowej z MB Ludźmierską, gorąco dziękujmy za łaski udzielone nam przez Jej wstawiennictwo. W pokorze serca zechciejmy również prosić o rady tak bardzo potrzebne nam do wzrastania w świętości. Niech pośród pobożnego wzruszenia, przejmujących modlitw czy łez nawrócenia, największym naszym pragnieniem stanie się zasłuchanie w głos Maryi, wskazującej drogę chrześcijańskiej doskonałości. Maryjo, wraz z św. Janem Pawłem II, każdego dnia pragniemy błagać Cię słowami, które ten Wielki Papież pozostawił nam w modlitwie koronacyjnej: „Niech łaska Twojego Syna próżną w nas nie będzie!”. Amen.

WEZWANIE:

Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i na zakończenie tej nowenny pokornie dziękuję za to, że spojrzałaś na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęłaś zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej. Niech miłosierny Bóg będzie w Tobie uwielbiony!

PODZIĘKOWANIA:

  • za dar kanonizacji św. Jana Pawła II – wielkiego ludźmierskiego pielgrzyma, -dziękujemy Ci uśmiechnięta Gaździno,

  • za powołanych do świętej służby Bożej

  • za utwierdzonych w wierze i nawróconych,

  • za uzdrowionych na ciele i na duszy,

  • za łaski Ojczyźnie naszej, wszystkim miastom i wioskom udzielone,

  • za opiekę nad polską emigracją,

  • za czułość Twą okazaną naszym rodzinom,

  • za przyjęcie modlitwy naszej.

Dziesiątka różańca świętego.

MODLITWA:

Módlmy się.

Boże, nasz Ojcze, przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala zostaliśmy umocnieni Twoimi łaskami; † daj nam ducha miłości i pokoju, * abyśmy utworzyli jedną rodzinę, żyjącą w zgodzie, tradycji naszych ojców i złączoną więzami niezachwianej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


 

Commentaires


bottom of page